Milkshakes frutash ose smoothies janë shumë të popullarizuara në Marok. Provoni këtë mollë të lehtë dhe recetë për shndërrimin e bananës për një meze të lehtë dhe ushqyese ose si pjesë e një iftari gjatë Ramazanit .
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota (rreth 1/2 litër) qumësht të ftohtë
- 1 mollë e mesme, e mbuluar, e mbushur dhe e copëtuar
- 1 banane e mesme, e shqetesuar dhe thyer ne disa copa
- 2 lugë
- sheqer , ose për shije
- një grusht akulli (opsional)
Si ta Bëni
- Vendosni mollën, bananën dhe sheqerin në një blender me rreth 1/2 gota qumësht. Përzihet deri në butësi dhe të butë.
- Gradualisht shtoni qumështin e mbetur dhe përzierni derisa të përzihet mirë dhe shkumëzuar.
- Shtoni një grusht akulli në blender nëse ju pëlqen tronditja juaj e ftohur mirë dhe përzierje për një minutë tjetër për të shtypur akullin.
- Hidhni në gota dhe shërbejeni.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 241 |
| Fat i shëndoshë | 6 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 16 mg |
| sodium | 72 mg |
| karbohidratet | 45 g |
| Fibër diete | 4 g |
| proteinë | 6 g |