Si një recetë me shije frute për verën e mulluar (një klasik i festave ), ngrohja e shegës së përdredhur shton një pikë të frutave sezonale të dimrit në pije të ngrohtë .
Kjo recetë e veçantë bën 8-10 servings, perfekt për të shërbyer gjatë mbledhjeve të festës dhe partive. Vendosini përbërësit së bashku përpara kohe, lini atë në sobë në një nxehtësi shumë të ulët dhe lejoni mysafirët që të ndihmojnë vetë sa herë që kanë nevojë për të mbushur pijet e tyre.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan
- Lëngu i PAMA shegë
- 4 limon, feta
- 2 portokall, feta
- 1/2 lugë çaji arrëmyshk terren
- 12 karafilë të tërë
- 4
- shkopinj kanellë
- 2 gota sheqer
- 1 1/4 filxhan uji
- 2 shishe
- verë e kuqe (Cabernet Sauvignon, Zinfandel, Merlot)
Si ta Bëni
- Në një tigan mbi nxehtësinë e ulët deri në mes, kombinoni të gjithë përbërësit.
- Nxehtësia për 15-20 minuta. Mos e nxirrni.
- Hiq nga nxehtësia dhe tendosja.
- Kthehu lëngët për të pan dhe shërbejnë të ngrohtë.
Bëni një pështjellës
Kjo recetë lehtë mund të bëhet në tenxhere tuaj të ngadaltë. Thjesht kombinoni përbërësit dhe vendosni crockpot në ngrohje të ulët. Do të jetë gati për një ose dy orë dhe të mbushni shtëpinë tuaj me një aromë të ftuar.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 196 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 4 mg |
| karbohidratet | 48 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 1 g |