Ky mëngjes Iced Breakfast Latte Recipe u krijua nga The Tea Spot në Boulder, Kolorado. Ashtu si një latte e ekspresë e ftohur, ajo është bërë nga akulli dhe qumështi dhe është një pije e fortë, e koncentruar, kafeinë e pasur.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 lugë çaji gjethe mëngjesi (gjethet e çajit Bolder Mëngjesi ose përzierja e çajit të mëngjesit, të tilla si Tea Breakfast English)
- 8 ounces ujë (valë)
- 2 ounces qumësht (ose zëvendësues i qumështit si soja, bajame, ose qumësht oriz)
- Opsionale: sheqer (si mjaltë, agave ose vanilje)
Si ta Bëni
- Pjerrta një koncentrat 8-ons e çaj Bolder mëngjes duke përdorur 2 teaspoons çaj lë në ujë të vluar për 5 minuta.
- Tendosja e çajit.
- Hidheni në një shaker prej 16-onsh të mbushur me 2/3 me kube akulli dhe shkundni mirë.
- Avulli ose fërkimi 2 ounces qumësht ose qumësht zëvendëson dy herë volumin e saj origjinal.
- Shtoni koncentrat të çajit të gllabëruar në qumësht ose qumësht zëvendësoni dhe ëmbëloni me mjaltë, agave ose vanilje nëse dëshironi.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 35 |
| Fat i shëndoshë | 2 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 6 mg |
| sodium | 30 mg |
| karbohidratet | 3 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 2 g |