Kjo është një provë e madhe e raven të freskët e bërë me raven të freskët dhe një thërrime tërshërë. Shërbyer këtë ëmbëlsirë me një copë toke të rrobaqepësisë ose lugë akullore .
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 gota
- raven (copëtuar)
- 3 lugë lëng portokalli të përzier me 1 lugë gjelle miell misri
- 1 filxhan sheqer (grimcuar)
- 1/2 lugë çaji kanellë terren
- 1 lugë gjelle gjalpi të ftohtë (të prerë në copa të vogla)
- 1/4 filxhan gjalpë i shkrirë
- 1/3 filxhan sheqer kafe
- 2/3 filxhan miell (shoshitur me qëllim të përgjithshëm)
- Dash kripë
- 1/4 lugë çaji sode buke
- 2/3 filxhan i mbështjellë tërshërë (gatimi i shpejtë)
Si ta Bëni
- Furrë ngrohëse në 375 F.
- Gjalpë një pjatë katrore 8-inch pjekje.
- Organizoni raven kërc në pjatën e përgatitur.
- Hidhni raven me lëng portokalli dhe përzierje misri , pastaj spërkatni me sheqer 1 filxhan dhe kanellë; dot me 1 lugë gjelle të prerë gjalpë.
- Kombinoje gjalpë të shkrirë me sheqer ngjyrë kafe.
- Shosh së bashku miellin, kripën dhe sodën e pjekjes; përzierje me kënaqur.
- Kombinoje përzierjen e miellit me tërësinë e sheqerit kafe dhe përzierjen e gjalpit të shkrirë derisa të përzihet mirë. Me duart, përhapjen e përzierje thërrmuese mbi raven.
- Piqni për 40 minuta.
- Shërbyer të ngrohtë, me akullore ose rrahur klasës së parë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 213 |
| Fat i shëndoshë | 7 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 13 mg |
| sodium | 161 mg |
| karbohidratet | 37 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 3 g |