Duke e bërë Chai të papërpunuara do të keni drejtuar për blender në një bazë të rregullt. Kombinimi i xhenxhefil, erëza dhe qumështi i pasur me shije të butë lehtëson, kënaq dhe lë një përshtypje të paharrueshme. Nëse ju nuk keni të gjitha erëza, ju lehtë mund të zëvendësoni erëra terren edhe pse ajo mund të bëjë pije një wee pak më kokrra. Ju mund të dëshironi të thithni arra para kohe.
Ky recetë Indian Chai çaj është pa kafeinë, vegan , dhe i përshtatshëm për një dietë ushqimore të papërpunuara .
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 gota ujë
- 1 1/2 gota arra, bajame ose arra të tjera
- 4 shkopinj kanellë ose 1 lugë çaji kanellë
- 2 lugë kakaomoni të gjelbër ose 1 lugë çaji kardamom
- 1/2 lugë çaji karafil të tërë ose karafil 1/4 lugë çaji
- 1/4 lugë çaji të gjithë peppercorns zi ose majë piper i freskët terren
- 1/2 filxhan xhenxhefil me feta
- 1/4 filxhan
- nektar agave për shije
Si ta Bëni
Vendosni të gjithë përbërësit përveç nektarit agave në një blender dhe përzieni me shpejtësi të lartë për 30 deri në 40 sekonda ose derisa arrat të jenë tërësisht terren. Derdhni përzierjen nëpërmjet një sitë të hollë rrjetë ose një copë çizme.
Shpëlaj bluarësin dhe derdh qumështin e njelmët me aromë në të. Shto nektar agave, përzier për disa sekonda, shije dhe përshtatni ndonjë nga shijet ose ëmbël të pëlqen tuaj para se të shërbejnë.
Gëzoni ushqimin tuaj të papërpunuar chai latte!
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 323 |
| Fat i shëndoshë | 30 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 9 mg |
| karbohidratet | 14 g |
| Fibër diete | 6 g |
| proteinë | 8 g |