Çaji i nxehtë i çajit të fletës së gjirit është ngushëlluese - pothuajse si aromaterapi. Ato aromatik leshojne esencen e tyre dhe ju japin nje çaj te spiced qe do t'ju ktheje per nje filxhan te dyte.
Njerëz të moshuar në Karaibe besojnë se çaji i gjirit fletë mund të ulë tensionin e gjakut, ndihmën me problemet e tretjes dhe madje edhe të heqin qafe dhimbje koke. Mjekësia popullore është ende e gjallë në Karaibe. Nëse këto pretendime janë të vërteta apo jo, një gjë është e sigurt, do ta pëlqeni këtë çaj.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 të mëdha të freskëta
- Indianët e Indisë Perëndimore ikin
- 2 gota ujë
- Sheqeri dhe qumështi (opsional)
Si ta Bëni
- Shtoni gjethet e gjirit dhe ujin në një tenxhere, të mbuluar, dhe të sjellë një çiban për ngrohje të lartë.
- Le të vlim për 3 minuta pastaj hiqni tenxhere nga nxehtësia dhe le çaj pjerrta për 4 minuta.
- Sillni dhe pini ose ëmbëlsoni që t'i përshtatni shijes tuaj. Nëse përdorni qumësht, përdorni vetëm një spërkatje të vogël, pasi shumë qumësht do të holluar aromën e çajit.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 3 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 5 mg |
| karbohidratet | 1 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |