Rabbar rritet në shumicën e SHBA, por për shkak se ajo pëlqen një dimër të mirë të ftohtë me tokë të ngrirë, mund të jetë e vështirë për të ardhur në disa pjesë të SHBA-së Jugore. Nëse ju nuk keni ndonjë në oborrin e shtëpisë tuaj, kërkoni atë në tregjet në pranverë dhe në fillim të verës.
Unë dua t'i shërbej këtij krize të ravenë të ngrohtë me një lugë akullore me vanilje. Është e mrekullueshme me një krizë të drizzling të rëndë, si dhe një kuti të rrahur ose krem të freskët.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan miell me gjithë qëllime
- 3/4 filxhan tërshërë
- 1 filxhan sheqer kafe (dritë, e mbushur fort)
- 1 lugë çaji kanellë (tokë)
- 1/2 filxhan gjalpë (shkrirë)
- 4 gota raven (copëtuar)
- 1 filxhan sheqer
- 2 lugë miell misri
- 1 filxhan me ujë
- 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
- Garniturë: rrahur majë (ose krem whipped, ose akullore)
Si ta Bëni
- Ngrohni furrën në 350 ° F (180 ° C / gaz 4). Gjellë lehtë një pjatë katror 9-inch pjekje.
- Kombinoje miell, tërshëra, sheqer kafe, kanellë dhe gjalpë të shkrirë; përzihet mirë. Pat gjysma e përzierje thërrime në gjellë pjekje të përgatitur. Koren e lartë me ravenin e copëtuar.
- Në një tigan, kombinoni sheqer dhe misër; ngadalë shtoni ujë, nxitje deri qetë dhe të përzier mirë. Cook për ngrohje të ulët, nxitje të vazhdueshme, deri thickened. Llokoçis në vanilje. Derdhni salcë mbi raven dhe spërkatni me thërrimet e mbetura.
- Piqni në furrën e nxehtë për 40 minuta, ose derisa rabiri të jetë i butë.
- Shërbyer me kallamin e rrahur ose akullore vanilje.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
- Rrepë e qumështit të grirë
- Reçetë e pjekur e ravenit
- Luleshtrydhe Rackbub Dump Cake
- Shpejtë dhe e lehtë Strawberry Rhubarb budalla
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 383 |
| Fat i shëndoshë | 13 g |
| Fat i ngopur | 8 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 31 mg |
| sodium | 189 mg |
| karbohidratet | 66 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 2 g |