Fasule të gjelbra me gjalpë të thekur dhe patate të skuqura butternut bëjnë shoqërime të këndshme për këtë recetë të halibut.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/2 filxhan majonezë
- 1/2 filxhan Dijon mustardë
- Kripë kosi dhe piper për shije
- 1 kile fileto me mbërthyer
- 1-1 / 2 gota copë patate të grimcuara
Si ta Bëni
- Ngroheni furrën në 400 gradë F. Spërkoni një pjatë me pjekje 2- ose 3-litësh me llak gatim.
- Mbyshet së bashku majonezë dhe mustardë. Sezoni me kripë dhe piper për shije.
- Brush majonezë-mustardë përzierje mbi të dy anët e shuplakë.
- Përhapni thërrimet e patateve në një enë të cekët ose në një pjatë. Dip të dy anët e shojzë të thërrmijave në patate.
- Vendoseni në pjatën e përgatitur. Piqni 18-22 minuta, derisa peshku të merret lehtë me një pirun.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 374 |
| Fat i shëndoshë | 23 g |
| Fat i ngopur | 4 g |
| Fat i pangopur | 6 g |
| kolesteroli | 80 mg |
| sodium | 691 mg |
| karbohidratet | 12 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 28 g |