Ky recetë e lehtë e pjekur me mjaltë Brie tregon një përzierje të shijshme me shije të ëmbël, të kripur dhe me tokë, të gjitha të mbështjellë në një meze elegante. Nëse jeni duke sjellë diçka krijuese në tavolinë për një darkë romantike për dy ose duke përgatitur një vakt rastësor për miqtë, kjo recetë mjaltë Brie do të jetë një fitues.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 raundi brie
- 3 lugë mjaltë
- Bukë për të shërbyer
- Opsionale: 1/3 filxhan bajame (feta, ose pecans pirg)
Si ta Bëni
Si për të bërë mjaltë pjekur Brie:
Ngroheni furrën në 375. Vendoseni Brie në një pjatë shërbyese për furra dhe piqni për 10 deri në 12 minuta, derisa djathi të jetë i nxehtë në të gjithë. Garnish Brie pjekur me gjysmën e mjaltit dhe spërkat bajame feta mbi sipërfaqe. Shkrepni mjaltin e mbetur mbi bajame dhe shërbejeni Brie me buke të pjekur me bukë. Ajo gjithashtu mund të shërbehet me të gjithë mjaltin e rrëgjuar mbi Brie, me arra në anën.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 121 |
| Fat i shëndoshë | 5 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 27 mg |
| sodium | 18 mg |
| karbohidratet | 8 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 11 g |