Duke kërkuar për një trajtojnë të shijshme dhe të thjeshtë ëmbël? Ky recetë e lehtë për arra Macadamia caramelized përbëhet nga vetëm dy përbërës - arra dhe sheqer - dhe vjen së bashku në një punë të menjëhershme. Një tjetër emër për këtë recetë do të ishte Candied Macadamia Nuts. Ata janë të shijshëm vetë ose të spërkatur në salads ose akullore ose desserts tjera.
Nëse e dubloni ose trefishoni këtë recetë, ju mund t'i ktheni ato në dhurata për ushqim të ngrënshëm .
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/2 filxhan arra macadamia (përgjysmuar)
- 1/4 filxhan sheqer pluhur (sheqer superfine)
Si ta Bëni
- Nxehje një tigan të vogël të rëndë mbi nxehtësinë mesatare. Shto sheqer dhe arra macadamia në tigan dhe llokoçis.
- Vazhdimi i përzierjes butësisht derisa sheqeri të jetë shkrirë dhe arra makadamike kanë karamelizuar.
- Me kujdes të transferoni arra në letër me qime. Lejoni të freskoheni dhe pastaj të copëtoni. Kur tërësisht të freskët, ruani në një enë të mbuluar fort.
Redaktuar nga Barbara Rolek
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 93 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 2 mg |
| karbohidratet | 23 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 1 g |