Përdorni bërxollat e mishit të derrit ose pulat për ta bërë këtë pjatë vathë një vakt të kënaqshëm me një pjatë. Ky tavë me lëng frutash është një çast për të bërë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 mund krem me çfarëdo supë (pule, kërpudha, selino)
- 1 supë mund të orizit
- 1 supë mund të qumështit
- 1 bërxolla të mishit të derrit (ose pulave)
Si ta Bëni
Përzierni së pari 3 përbërësit së bashku në tenxhere të ngadalshëm.
Top me dy deri në katër copë ose të bërxollave derri apo pule. Sasi e vogël me kripë, piper dhe paprikë.
Cover dhe kuzhinier në të ulët për 5-7 orë, ose derisa orizi është tender dhe mishi është i gatuar.
Shërben 2 deri në 4.
I ndarë nga Tonya.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 780 |
| Fat i shëndoshë | 41 g |
| Fat i ngopur | 22 g |
| Fat i pangopur | 13 g |
| kolesteroli | 184 mg |
| sodium | 387 mg |
| karbohidratet | 53 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 47 g |