Ky recetë me sallatë kungull indiane me siguri nuk është një recetë tradicionale ushqimore indiane, por është një pjatë e shëndetshme (dhe e shijshme) e përshtatshme për një pjatë kryesore vegjetariane ose vegan ose gjellë tjetër. Sallën kuskus është gjithmonë një pjatë popullore për të sjellë në një vegjel vegjetarian.
Shih gjithashtu: A është një pjatë kryesore apo një pjatë e dytë?
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/2 filxhanë (rrush të thatë mund të përdoret si zëvendësim nëse nevojitet)
- 1/4 filxhan lëng portokalli
- 1/4 filxhan limoni ose lëng limoni
- 1/3 filxhan vaj ulliri
- 1/2 kripë kripë
- 1/4 lugë kanelle
- 1 / 8-1 / 4 tsp piper cayenne, për shije
- 3 gota perimesh perimesh
- 1 1/2 filxhan couscous, i papjekur
- 1 karotë, diced
- 1 piper i kuq ose i verdhë, feta
- 1 qepë të kuqe, diced
- 1/4 filxhan copëtuar majdanoz të freskët
Si ta Bëni
Llokoçis së bashku rrush të thatë, lëng portokalli, limon ose lëng limoni, vaj ulliri, kripë, kanellë, dhe cayenne deri mirë përziera.
Në një tigan të madh, të sjellë supë perimesh një çiban dhe shtoni kuskus. Mbuloni, hiqni nga nxehtësia dhe lini të qëndroni për 8 deri në 10 minuta, ose derisa të bëhet kuskusi gatim. Kuskus me push me një pirun dhe lejo të ftohesh.
Në pak ujë, avull ose mikrovalë karrota dhe piper zile derisa ata mezi gatohen.
Kombinoje karrota, piper zile, qepë dhe kuskus në një tas të madh. Hidh lëng portokalli salcë mbi kuskus dhe veggies, dhe shtoni majdanoz të freskët. Butësisht hedh për të kombinuar. Chill për të paktën një orë para se të shërbejnë.
Më shumë receta indiane vegjetariane
Më shumë receta vegjetariane
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 509 |
| Fat i shëndoshë | 19 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 13 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 872 mg |
| karbohidratet | 76 g |
| Fibër diete | 7 g |
| proteinë | 12 g |