Fëmijët duan asgjë me proshutë. (Le të përballojmë atë: Shumica gjithkush pëlqen gjithçka me proshutë.) Kjo recetë e lakrës është një e preferuar në mesin e fëmijëve, sepse lakra është e zbehur në drippings proshutë, pastaj hedhur me proshutë dhe pak sheqer dhe kripë. Rezultati është një pjatë e cila do të gëzojë të gjithë familjen.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 6 feta proshutë, të prera në copa prej 1 inç
- 1 qepë të vogël, të dyshuar
- 1 kokë lakër jeshile, cored dhe copëtuar në strips me madhësi të kafshimit
- 2 tbsp.
- vaj vaji
- 1 tbsp. sheqer
- 1 tsp. kripë
- 1 tsp. piper i zi fllad-terren
Si ta Bëni
- Nxehni një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare.
- Shto proshutë. Fry derisa të freskët. Hiqni në peshqir letre për të ikjes, duke lënë drippings proshutë në tigan. Shtoni qepët në tigan. Cook deri zbutur, 3-4 minuta.
- Shtoni përbërësit e mbetur. Cook, duke u kthyer shpesh me darë, derisa lakër zbutet, rreth 10 minuta.
- Hiq nga nxehtësia. Hidhni me proshutë.
Shërbejeni menjëherë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 87 |
| Fat i shëndoshë | 4 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 2 mg |
| sodium | 351 mg |
| karbohidratet | 11 g |
| Fibër diete | 4 g |
| proteinë | 3 g |