E vërtetë me emrin e saj, kjo tortë e çmendur është e çmendur lehtë. Ju mund të keni parë gjithashtu ëmbëlsira të ngjashme të quajtura "tortë të një lloji tjetër". Ky version është një tortë me vanilje me arra të copëtuar opsionale dhe një copëz të thjeshtë të çokollatës së shkrirë.
Gjëja më e çmendur për këtë tortë është se si është e përzier. Thjesht kombinoni përbërësit e thatë në një tigan ungreased, krijoni puse për vajin dhe vezët dhe përzierni në qumësht. Kjo eshte!
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/4 filxhan miell me qëllim
- 1 1/2 lugë çaji vanilje
- 1 filxhan sheqer i grimcuar
- 1/3 filxhan vaj perimesh
- 1 1/2 lugë çaji pluhur pjekjeje
- 3/4 filxhan qumësht
- 1/2 lugë çaji kripë
- 1/4 filxhan pecans copëtuar ose arra, opsionale
- 1 vezë
- 1/4 deri 1/2 filxhan çaji me çokollatë semisweet
Si ta Bëni
- Ngrohni furrën në 350 ° F.
- Në një pjekje të pjekjes katrore 8 inç që kombinon miellin, sheqerin, pluhurin e pjekjes dhe kripën.
- Në një tas të vogël, lëvizni së bashku vezë dhe vanilje.
- Bëni dy puse në përzierjen e miellit; derdh vajin në një dhe vezë rrahur dhe përzierje vanilje në të tjera. Mos u shqetësoni nëse dalin nga puset.
- Shtoni qumështin dhe pastaj llokoçisni deri sa të jetë e përzier mirë. Llokoçis në pecans, nëse përdorni.
- Piqni në furrën e nxehur për 30 deri në 40 minuta, ose derisa marr druri të futur në qendër del jashtë të pastër. Sasi e vogël e çokollatës në tortë shumë të ngrohtë dhe le të qëndrojë për 2 ose 3 minuta. Vërshojini patate të skuqura me çokollatë të shkrirë me një shpatull.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
- Cake Vanilla Me Chocolate Frosting
- Cake tortë me vanilje
- Cake Vanilla Bean me krem ëmbëlsirë Vanilla
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 334 |
| Fat i shëndoshë | 19 g |
| Fat i ngopur | 5 g |
| Fat i pangopur | 9 g |
| kolesteroli | 30 mg |
| sodium | 272 mg |
| karbohidratet | 39 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 5 g |