Një tjetër mënyrë e mrekullueshme për të ngrënë shegë është të bësh chutney shegë!
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 shegë (mbjellë)
- 1 1/2 lugë mjaltë
- 1 lugë çaji zest (limon i integruar)
- 1 lugë gjelle vaj ulliri
- 1 1/2 lugë lëng portokalli
- Garniturë: 1 kripë
Si ta Bëni
Seed shegë - shih Si të Seed një shegë . Kini kujdes sepse lëngu ka njollë!
Kombinoje të gjithë përbërësit dhe përzihet mirë me lugë druri. Ftoheni për 4 orë para se të shërbeni.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 116 |
| Fat i shëndoshë | 3 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 29 mg |
| karbohidratet | 22 g |
| Fibër diete | 4 g |
| proteinë | 2 g |