Salcë Tarator është e përkryer për mish, dhe madje edhe më të mirë në sanduiçe pita si shawarma . Kjo është një salcë universale dhe mund të përdoret në veggies, ushqim deti, mish lope, pulë, dhe qengji.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan
- tahini (dyqan blerë ose
- shtëpi )
- 3/4 filxhan lëng limoni
- 2 lugë ujë
- 2 karafil hudher (grimcuar)
- 1/2 lugë çaji kripë
- 1/2 lugë çaji majdanoz (copëtuar imët)
Si ta Bëni
- Në një përpunues të ushqimit, kombinoni tahini, hudhër, lëng limoni, kripë dhe qimnon së bashku. Përzihet mirë dhe shtoni ujë si ju kombinoni përbërësit.
- Hiqeni nga procesori dhe lëreni në një tas të vogël. Llokoçis në majdanoz.
- Shërbejeni menjëherë, ose ruani në frigorifer deri në një javë në një enë hermetike.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 278 |
| Fat i shëndoshë | 21 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 8 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 50 mg |
| karbohidratet | 19 g |
| Fibër diete | 5 g |
| proteinë | 8 g |