Ky salcë klasike Mornay kombinon djathrave parmesan dhe zvicerane, për një salcë të mirë për t'u shërbyer me vezë, pulë ose peshk, ose përdoret me perime ose në një tavë.
Salcë Mornay është në thelb një salcë bechamel e bërë me shtimin e djathit, Gruyere në mënyrë tipike dhe / ose zvicerane ose parmesan. Salcë mund të pasurohet me krem ose yolks vezë, por kjo nuk është thelbësore.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 lugë gjelle gjalpë
- 1 lugë gjelle qepë të imët
- 3 lugë miell me qëllim
- 1/2 lugë çaji kripë
- 1/8 lugë çaji piper i bardhë
- 1 filxhan
- supë pule
- 1/2 filxhan
- krem dritë ose gjysmë e gjysmë
- 1/2 filxhan djathi i parmezuar i integruar
- 1/2 filxhan copëtuar djathë zviceran
Si ta Bëni
- Shkrihet gjalpi në një tigan mbi nxehtësinë mesatare; kuzhinier qepë për rreth 1 minutë, ose deri nxehur. Shto miellin, nxitje derisa të përzihet mirë. Cook, nxitje, për 2 minuta. Llokoçis në kripë dhe piper.
- Gradualisht llokoçis në supë pule dhe krem. Vazhdoni të gatuani me nxehtësi të ulët, duke nxitur vazhdimisht, derisa të jetë e butë dhe e trashë. Vazhdoni të gatuani, duke nxitur shpesh, për 5 minuta më gjatë. Llokoçis në djathë dhe vazhdoni të gatuani dhe nxisni derisa të shkriheni.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 181 |
| Fat i shëndoshë | 14 g |
| Fat i ngopur | 8 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 38 mg |
| sodium | 318 mg |
| karbohidratet | 8 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 6 g |