Sanduiç patëllxhan i pjekur në skarë me djathë Mozzarella. A nuk keni një vuaj kuzhine? Nuk shqetësohet, ky sanduiç patëllxhan gjithashtu mund të përgatitet në broilerin tuaj të furrës. Me nën 300 kalori për sanduiç, kjo është gjithashtu një recetë e ulët kalori.
Recetë dhe foto mirësjellje e Këshillit të Ushqimeve të Grurit
Si ky sanduiç patëllxhan i pjekur në skarë? Ja më shumë vegjetarian (dhe vegan!) Ide për sanduiçe.
Çfarë do t'ju nevojitet
- patëllxhan (prerë në feta ¼ inç)
- 1 piper bell (verdhë, portokalli ose të kuqe, feta në unaza)
- 8 feta bukë, buttered lehtë në të dy anët
- 4 feta djathë të freskët mocarela
- 1/4 filxhan djathë parmigiane (integruar)
- kripë dhe piper (për shije)
Si ta Bëni
Ngrohni skarë ose furrë të vendosur për të pjekur.Vendi patëllxhan dhe speca zambak të ëmbël në skarë (ose në një fletë pjekje për broiler), dhe sezonin mirë me kripë dhe piper. Grill 5 deri 10 minuta, deri në tender dhe të lehtë browned. Hiq nga nxehtësia.
Pastrohet lehtë në njërën anë. Kthejeni në skarë në anën e kundërt, duke shtuar djathë Mozzarella në anën e pjekur në skarë të katër feta. Djathi duhet të zbutet, por jo të shkrihet.
Patëllxhan Layer dhe speca zile në krye të djathë, dhe shtoni djathë parmigiane.
Në krye me 4 feta të mbetura të bukës. Shërbejeni menjëherë.
Informacione ushqyese:
Shijet: 4
Kalorive / Shërbyer: 219
Ushqimi: Një sanduiç siguron përafërsisht: 219 kalori, 9 g proteina, 34 g karbohidrate, 5 g fibra, 6 g yndyrë (3 g i ngopur), 11 mg kolesterol, 76 mcg folatë, 2 mg hekur, 414 mg natriumi.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 156 |
| Fat i shëndoshë | 6 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 19 mg |
| sodium | 361 mg |
| karbohidratet | 18 g |
| Fibër diete | 5 g |
| proteinë | 9 g |