Këto shirita proshutë janë xham me shurup panje dhe sheqer kafe, që i bën ata të ëmbël, të këndshëm, të freskët dhe të varur! E madhe si një meze e lehtë e partisë, mishit të mëngjesit ose BLT më të mirë në botë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- Proshutë e prerë me një trashësi prej 1 kile
- 1/4 filxhan mbushur sheqer kafe
- 2 lugë shurup pastër panje
- 2 lugë uthull oriz
- Piper piper i zi terhiqet per shije
Si ta Bëni
1. Vendosni një pirg teli mbi një enë fletësh dhe vendosni shiritat e proshutës në një shtresë. Shiritat e proshutë mund të prekin, por nuk duhet të mbivendosen. Vendoseni në një furrë të nxehtë 350 gradë F. për 15 minuta.
2. Futni së bashku përbërësit e mbetur në një tas të vogël. Hiq proshutën, dhe duke përdorur një furçë pastë, me lehtësi të larë përzierjen e sheqerit në proshutë, të kthehet dhe të lahet në anën tjetër. Kthehuni në furrë dhe kuzhinierini për 5 minuta.
3. Hiqeni dhe përsëriteni procesin çdo pesë minuta, për rreth 30 minuta, ose derisa proshuta të jetë e freskët dhe e karamelizuar. Lejo të ftohet në raft derisa shirita e proshutë të firmoset.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 334 |
| Fat i shëndoshë | 30 g |
| Fat i ngopur | 11 g |
| Fat i pangopur | 14 g |
| kolesteroli | 41 mg |
| sodium | 21 mg |
| karbohidratet | 10 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 5 g |