Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 3 pulë 1/2-kile (1,5 kg) (prerë në tetë)
- 1/4 filxhan vaj ulliri
- 2 lugë çaji piper i kuq
- 2 lugë çaji hudhër pluhur
- 2 lugë çaji pluhur qepë
- 1 lugë çaji kripë
- 1/2 lugë çaji piper i zi terren i freskët
- 1/2 filxhan me ujë
Si ta Bëni
- Vendi pulë në një cek të cekët.
- Përzihet vaj dhe erëza në një tas. Fërkojeni pulën. Mbuloni dhe ftohuni për të paktën një orë ose brenda natës.
- Hidhni marinadën. Hidh ujë në një tigan të cekët. Vendosni raft mbi ujë. Vendi pulë në raft.
- Ngrohni furrën në 375 F (190 C).
- Pulë e pjekur, e zbuluar, për 1 orë, ose derisa pula është e butë dhe lëngjet e saj të dalin të qarta kur pricked me një pirun.
variacionet:
- Shtoni 1 deri në 2 lugë verë të bardhë në marinadë.
- Vendosni feta qepë nën raftin në tigan.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 1060 |
| Fat i shëndoshë | 67 g |
| Fat i ngopur | 17 g |
| Fat i pangopur | 31 g |
| kolesteroli | 332 mg |
| sodium | 314 mg |
| karbohidratet | 4 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 105 g |