Kënaqësia kineze? Merrni një darkë që është ushtar i freskët, por po aq shpejt sa-marr me këtë pulë të lehtë të susamit . Pak e kripur, pak e ëmbël dhe një prekje e shijshme, pule është gatuar në një fund të artë kafe. Vetëm shtoni brokoli dhe oriz, dhe darkë është shërbyer.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/4 filxhan sheqer kafe
- 4 lugë salcë soje
- 2 lugë farë susamie (i thekur)
- 2 karafil hudhër (grirë)
- 1 vezë (e madhe)
- 2 lugë miell misri
- 2 gjoksa pule (prerë në copa të kafshimit)
- 2 lugë vaj vaji i susamit
- Opsionale: 2 gota oriz
- Opsionale: 1 filxhan brokoli steamed
- Garniturë: më shumë farat e susamit dhe scallions
Si ta Bëni
- Për të bërë salcë të skuqura, hidhini së bashku shijen kafe, salcë soje, farat e susamit dhe hudhra në një tas
Tjetra, në një tas tjetër, lëvizni së bashku vezën dhe miellin e misrit. Shto gjinjtë e copëtuar të pulave dhe përzihet në pallto.
Ngroheni vajin e susamit në një tigan mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni pulën e veshur dhe llokoçisni skuq deri sa të jetë pak e zbehtë dhe të gatuar. Kthejeni ngrohjen në mes të ulët.
Dërgo salcë një trazim të shpejtë dhe pastaj shtoni atë në tigan me pulë. Llokoçisni për rreth 5 minuta derisa salcë të veshë në mënyrë të barabartë pulën dhe është e trashë.
- Shërbyer mbi oriz me disa brokoli steamed nëse ju pëlqen. Ju gjithashtu mund të lartë me fara shtesë thekur susam dhe scallions për garniturë
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 1186 |
| Fat i shëndoshë | 46 g |
| Fat i ngopur | 12 g |
| Fat i pangopur | 18 g |
| kolesteroli | 261 mg |
| sodium | 1,186 mg |
| karbohidratet | 109 g |
| Fibër diete | 4 g |
| proteinë | 79 g |