Ju mund të bëni këto turshi lehtë rrush duke filluar me një kavanoz të turshi kopër.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 quarts
- kokrrat e deles (të lagur, të drenazhuar dhe të shpëlarë)
- 2 gota sheqer
- 1 lugë gjelle mustardë të thatë
- 2 karafil hudhër (feta)
- 1 1/2 gota uji
- 3/4 filxhan uthull
- 1 qepë të vogël (copëtuar)
- 2 lugë të përgatitur rrikë
Si ta Bëni
- Pako turshi të laget përsëri në kavanoza.
- Përzieni sheqerin dhe mustardën e thatë në një tas. Shtoni përbërësit e mbetur.
- Derdh përzjerjen mbi turshi. Lëreni të qëndroni të paktën 4 ditë në frigorifer para se të shërbeni.
- Shitore në frigorifer.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 47 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 41 mg |
| karbohidratet | 12 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |