Qershitë shtojnë pak ngjyrë shtesë dhe aromë këtyre turshive të modës së vjetër të shalqinit.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 kilogram kore shalqi
- 1/4 filxhan kripë pickling
- 4 gota ujë
- 2 gota sheqer grimcuar
- 1 filxhan uthull të bardhë
- 1 lugë çaji kanellë shkopi shkop
- 1 1/2 teaspoons karafil të tërë
- 1/2 limon, feta thinly
- 5
- qershi maraschino , përgjysmuar, opsionale
Si ta Bëni
- Trim pjesët e gjelbra të errët dhe rozë nga lëvozhgë shalqi. Pritini lëkurën në kube 1 inç dhe matini 7 gota.
- Vendoseni lëkurën e shalqinit në një enë të madhe me kripë dhe ujë. Shtoni më shumë ujë, për të mbuluar rindet, nëse është e nevojshme. Thith brenda natës.
- Drain dhe pije kore shalqi. Mbuloni lëkurën me ujë të ftohtë në një tigan të madh; gatuaj vetëm deri në tender.
- Ndërkohë, në një kazan jo reaktive 6 deri në 8 kuart ose furrë holandeze, kombinoni sheqer, uthull, kanellë, karafil të tërë dhe 1 filxhan me ujë. Pirja e përzier përzierjen 10 minuta. Tendosje, hidhni të ngurta, dhe shtoni kocka të kulluar të lubenit, feta limoni dhe qershi maraschino, nëse përdorni. Pirja e përzierje derisa lëkura shalqi është e tejdukshme.
- Mbushni kavanoza të nxehta gjysmë-pinte me lëkurë shalqi dhe përzierje të shurupit, duke lënë 1/2-inch headspace. Rregulloni kapakët. Procesi në banjë me ujë të vluar për 5 minuta.
Blej Gjysma Pint Canning Jars nga Amazon
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 194 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 2,835 mg |
| karbohidratet | 49 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 1 g |