Piper i ëmbël dhe fara e qimëve shijen e këtij gulash të guximshëm, së bashku me specat e ziera dhe domate me dics.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 £ mish viçi kub ose mish viçi dhe mish derri
- 1 deri në 2 lugë vaj vegjetal
- 1 qepë të madhe, copëtuar
- 2 lugë çaji kripë
- 1 lugë çaji fara qimnon
- 1/2 lugë çaji piper i ashpër terren
- 1 fletë gji
- 1 lugë gjelle paprike të ëmbël hungareze
- 1 mund (14.5 ounces) domate diced
- 1/2 filxhan uji ose
- supë viçi
- 3/4 filxhan copëtuar piper i gjelbër zile
- 6 patate të mesme, por në feta të trasha 1/4-inch
- 1 lugë gjelle miell të përzier me 2 lugë ujë, opsionale
Si ta Bëni
- Brown kube viçi në vaj në një furrë holandeze ose stockpot .
- Shtoni qepë dhe kuzhinier derisa të thehet lehtë, ose rreth 5 deri në 8 minuta. Shto herbs dhe seasonings, domate, ujë ose supë, dhe piper zile.
- Mbulo dhe ziej për 2 orë.
- Shto patate dhe kuzhinier deri në tender, rreth 15 minuta më gjatë.
- Nëse dëshironi, zbusni me një paste të bërë me 1 lugë gjelle mielli të përzier me 2 lugë ujë, pastaj gatuaj deri sa të trasha.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) |
|---|
| kalorive | 424 |
| Fat i shëndoshë | 18 g |
| Fat i ngopur | 5 g |
| Fat i pangopur | 9 g |
| kolesteroli | 101 mg |
| sodium | 1,153 mg |
| karbohidratet | 28 g |
| Fibër diete | 5 g |
| proteinë | 37 g |
(Informacioni i të ushqyerit mbi recetat tona llogaritet duke përdorur një bazë të të dhënave të përbërësve dhe duhet të konsiderohet një vlerësim. Rezultatet individuale mund të ndryshojnë.)