Nuk ka asgjë më të mirë se një pije me çokollatë të ngrohtë për të ngrohur ju në një mëngjes të ftohtë. Kjo preferuar meksikan është salcë me anise dhe ëmbël me piloncillo.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota ujë (të ngrohtë)
- 2 gota qumësht
- 1/4 filxhan masa harina (ose 1/3 filxhan nixtamal)
- 1 disk çokollatë meksikane (copëtuar)
- 3 kone
- piloncillo (1 ons secili, copëtuar)
- Opsionale: 1 majë e farës anise tokësore
Si ta Bëni
- Në një tenxhere të madhe, hidhini masat në ujë të ngrohtë derisa të kombinohen tërësisht.
- Shto qumësht, çokollatë, piloncillo dhe anise.
- Sillni një zierje dhe lëvizni me një molinillo (një mjet i posaçëm për të rrëmbyer pijen) derisa çokollata të shkrihet dhe sheqeri të shpërbëhet.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 475 |
| Fat i shëndoshë | 25 g |
| Fat i ngopur | 14 g |
| Fat i pangopur | 8 g |
| kolesteroli | 18 mg |
| sodium | 97 mg |
| karbohidratet | 47 g |
| Fibër diete | 13 g |
| proteinë | 21 g |