Këto sanduiçe të shijshme BLT mund të bëhen përpara kohës dhe të vendosen në një drekë të izoluar së bashku me pako akulli ose një kuti të ngrirë të lëngut ose dy. Është një recetë e mrekullueshme për një kuti të drekës, ose është gjithashtu e mirë për një vakt të shpejtë në shtëpi.
Unë preferoj llojin e proshutës që është e precooked dhe raft të qëndrueshme. Ajo merr vetëm një minutë ose dy të ngrohjes në mikrovalë për të bërë proshutë super të freskët dhe të përsosur. Sigurisht, mund të skuqësh proshutë në mënyrën tradicionale për këtë recetë, ose ta pjekësh në furrë për më pak rrëmujë.
Mbani të gjitha përbërësit për këtë paketim sanduiç në dorë dhe mund ta bëni në pak minuta.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 ounces djathë krem (zbutur)
- 4 deri në 5 tortilla miell
- 2 domate (mbjellë dhe copëtuar)
- 2 avokado (copëtuar)
- 2 qepë të gjelbra (copëtuar)
- 10 feta proshutë (skuqur i freskët dhe i copëtuar)
- 1/3 filxhan salcë salcë fermë
- 2 lugë majonezë
- 2 gota zarzavate të përziera sallatë
Si ta Bëni
- Përhapni disa nga djathë krem të zbutur në çdo tortilla mielli dhe vendosni mënjanë.
- Në një tas të madh kombinoni domate, avokado, qepë të gjelbër, proshutë të gatuar, sallatë për fermë dhe majonezë dhe përziejini mirë.
- Vendoseni këtë përzierje në tortillat dhe në krye me zarzavate sallatë; rrokulliset. Shërbyer menjëherë ose të përfundojë mirë dhe të qetësoheni për 3 deri në 4 orë, pastaj të shërbeni.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 1630 |
| Fat i shëndoshë | 63 g |
| Fat i ngopur | 20 g |
| Fat i pangopur | 21 g |
| kolesteroli | 28 mg |
| sodium | 3.217 mg |
| karbohidratet | 225 g |
| Fibër diete | 25 g |
| proteinë | 40 g |