Nëse është koha e verës kur boronica janë pjellore në treg, ose ju ndodh që të keni disa boronica në frigoriferin e frigoriferit tuaj, një gojëmjaltë është një mënyrë e mrekullueshme për të shijuar këto manaferrat e mira për ju, dhe kjo gojëmjaltë me boronicë të ulët receta është një version i shpejtë dhe i shëndetshëm.
Blueberries janë një shtesë e shkëlqyer në dietën tuaj në çdo formë apo formë, dhe çfarë është më e lehtë se sa marrja e dozës në një pije të shijshme? Me pronat e saj të jashtëzakonshme antioksidante, boronica është ndër manaferrat më të dendura ushqyese. I ulët në kalori, boronica është e lartë në fibra, vitamina C dhe K, dhe mangan - kështu që ju nuk mund të gaboni me një shërbim të boronicës së ëmbël. Kjo gojëmjaltë përdor shumë mirë boronica të freskëta ose të ngrira.
Ky recetë bën thirrje për kos të boronicës, por mos ngurroni të përdorni kos të thjeshtë me yndyrë të ulët, kos të rregullt ose grek, ose edhe kos të ulët të yndyrës vanilje për disa ëmbëlsi të shtuar. Sigurohuni që të lani boronicat para përdorimit.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 6 oz. lite boronicë kos
- 1/2 filxhan kube akulli
- 1/4 filxhan të freskët ose të ngrirë
- boronica
Si ta Bëni
- Kombinoje kosin e boronicës, kube akulli dhe boronica në një blender. Përzierje në të lartë deri në cubes akull janë grimcuar në copa të vogla dhe ju keni një konsistencë të qetë.
- Hidhni dhe shërbeni. Ju mund të krye me disa boronica shtesë nëse dëshironi.
Per shperndarjen e kalorive 120
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 143 |
| Fat i shëndoshë | 6 g |
| Fat i ngopur | 4 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 22 mg |
| sodium | 84 mg |
| karbohidratet | 16 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 8 g |