Këto janë disa nga ëmbëlsirat më të lehta për të bërë, gjë që i ka bërë ata një të preferuar në mesin e fëmijëve që duan të ndihmojnë në kuzhinë. Ndërsa unë i dua këto Rich Vegan Cupcakes Çokollatë , kombinimi i shurupit panje, qumështi i kokosit dhe kakao në këto është absolutisht hyjnor dhe unë pothuajse gjithmonë i kam të gjithë përbërësit në qilarin tim.
Vetëm për ndonjë krem ëmbëlsirash është e shijshme në këto ëmbëlsira, por kjo Gjalpë Kikirik , në veçanti, është një preferuar në mesin e fëmijëve dhe madje disa të rritur në familjen time.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota miell me qëllim
- 1/2 filxhan kakao pluhur
- 2 teaspoons pjekje pluhur
- 1/4 lugë çaji kripë deti
- 1 filxhan shurup panje
- 3/4 filxhan qumësht kokosit
- 1/2 filxhan vaj vaji (ose vaj ulliri)
- 3 ounces dark çokollatë pa qumësht (i shkrirë)
- 2 lugë jogurt soje pa qumësht
- 1 lugë çaji vanilje
Si ta Bëni
- Ngroheni furrën në 350 F. Linja rreth 14 gota në një kavanice apo kula me kulaç me veshje.
- Në një tas mesatar të përzierjes, shoshoni së bashku miellin, pluhurin e kakaos, pluhurin e pjekjes dhe kripën.
- Në një tas të vogël përzierës, shkundni shurupin e panjeve, qumështin e kokosit, vajin e kanaosit, kosin e çokollit të shkrirë dhe vaniljen. Shto përbërjen e shurupit të pjerrët te përbërësit e thatë dhe llokoçis derisa të kombinohen vetëm.
- Pjesën e qëlloj në gota kupa e kek, duke plotësuar secila rreth 2/3 - 3/4 e rrugës të plotë. Piqni për rreth 20 minuta, ose derisa një kruese dhëmbësh futur në qendrat e cupcakes del të pastër. Lejo cupcakes të ftohet tërësisht në një raft ftohës tela përpara kremit me krem ëmbëlsirën e dëshiruar pa qumësht.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 264 |
| Fat i shëndoshë | 15 g |
| Fat i ngopur | 6 g |
| Fat i pangopur | 7 g |
| kolesteroli | 1 mg |
| sodium | 217 mg |
| karbohidratet | 31 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 2 g |