Ndërkohë që festat janë një justifikim i përsosur për një grumbull të cookies të kastravecave, këto trajtime thërrmuese, të shkrira në gojë, janë të shkëlqyera në çdo kohë. Ky recetë klasike për bukuroshja vjen nga mirësjellja e Kevin, nga blogja " Closet Cooking".
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota
- miell gjithandej
- 1/4 lugë çaji kripë
- 1 filxhan gjalpë (i pakripur, në temperaturën e dhomës)
- 1/2 filxhan sheqer (grimcuar)
Si ta Bëni
1. Ngroheni furrën në 325 ° F.
2. Mix miellin dhe kripën në një tas të vogël. Në një tas të madh dhe duke përdorur një mikser elektrik, krem gjalpë dhe sheqer së bashku deri në dritë dhe me gëzof. Ulja shpejtësinë e përzierësit në të ulët dhe mundi në përzierjen e miellit për të formuar një brumë.
3. Në një sipërfaqe të lehtë të floured, roll nga brumë në një drejtkëndësh (rreth 1/4-në trashë). Pritini në 3 shirita, dhe pastaj çdo rrip në 6 pjesë të barabarta.
(Ose prerë në çdo formë që ju dëshironi.)
4. Organizoni copat në fletët e pjekjes të veshura me letër pergamene. Piqem deri në kafe të lehtë, 8 deri në 10 minuta.
5. Transferoni fletët e pjekjes në një rafte teli dhe leni të ftohtë për 2-3 minuta, pastaj transferoni cookies në raft dhe le të ftohtë plotësisht.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 403 |
| Fat i shëndoshë | 33 g |
| Fat i ngopur | 20 g |
| Fat i pangopur | 10 g |
| kolesteroli | 81 mg |
| sodium | 239 mg |
| karbohidratet | 27 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 2 g |