Domate të shpejta dhe të lehta vegjetariane të mbushura. Çfarë i bën këto domate të mbushura kaq të shpejtë dhe të lehtë për t'u përgatitur? Sekreti është se ata nuk janë të mbushur me të vërtetë! Këto domate kanë një mbushje grumbulluar në krye në vend se mbushur brenda, duke i bërë ata recetë shpejtë dhe më e lehtë mbushur domate ju do të gjeni ndonjëherë. E përkryer për darkë, si një pjatë vegjetariane ose një meze e thjeshtë vegjetariane.
Nëse ju pëlqejnë këto domate të mbushura vegjetariane super, ju gjithashtu mund të dëshironi të provoni këto pesto të thjeshta dhe domate të mbushura me bukë .
Shiko gjithashtu:
- Më shumë receta të domosdoshme vegjetariane
- Më shumë receta vegjetariane
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 domate të mesme-të mëdha
- Kripë dhe piper
- 2 tbsp. margarinë apo gjalpë
- 3/4 filxhan crumbs bukë, rregullt ose
- Panko
- 1/4 filxhan djathë djathë të integruar fllad
- 1/2 tsp. pluhur qepë (opsionale)
Si ta Bëni
- Para ngrohjes së furrës në 350 gradë.
- Fetë domate në gjysmën e vend dhe prerë-lart deri në një fletë pjekje lehtë greased ose kallaj kanaçe. Sezoni me kripë dhe piper.
- Në një tas të mesëm, kombinoni margarinën e shkrirë, thërrimet e bukës, djathin e parmigjenës dhe basilinë ose erëza italiane. Vendi një lugë bujare të përzierje breadcrumb sigurt në krye të çdo domate.
- Llokoçisni domate për 15-20 minuta, ose derisa thërrimet e bukës në krye janë të lehta kafe të artë. Kënaquni!
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 167 |
| Fat i shëndoshë | 6 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 5 mg |
| sodium | 301 mg |
| karbohidratet | 22 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 6 g |