Dy patate të pjekura janë një alternativë e shijshme për pure ose patate të pjekura. Ju mund t'i përgatisni këto një ditë paraprakisht.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 6 patate të mëdha për pjekje
- 4 lugë salcë kosi
- 3 deri në 4 lugë qumësht ose gjysmë e gjysmë
- 1/4 filxhan gjalpë, temperaturën e dhomës
- 2 lugë të freskëta të copëtuara
- chives
Si ta Bëni
- Patate pastrimi; pat e thatë.
- Furrë ngrohëse në 425 F.
- Piqeni majën e patateve me një pirun. Piqni për rreth 50 minuta, ose derisa patatet të jenë të butë. Hiqni një fetë të hollë nga maja e çdo patate dhe hidhni pjesën më të madhe të patateve në një tas, duke lënë predha papastër.
- Në një tas, kombinoni patatet me salcë kosi, 3 lugë qumësht dhe gjalpë; mundi derisa të përzier mirë. Shtoni më shumë qumësht ose gjysmë e gjysmë nëse është e nevojshme. Mundo në kripë dhe piper pastaj lugë përzierje në lëkurat e patates. Sasi e vogël me chives.
- Mbuloni dhe ftohuni deri në ditën tjetër ose piqni në 375 F për rreth 10 deri në 15 minuta, ose derisa të pakësoni lehtë.
- Nëse patatet kanë qenë në frigorifer, piqni në 375 F për 20 deri në 25 minuta, derisa të nxehtë dhe të lehtë browned.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 141 |
| Fat i shëndoshë | 10 g |
| Fat i ngopur | 6 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 28 mg |
| sodium | 14 mg |
| karbohidratet | 11 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 2 g |