Ghost-tini është një nga një numër i specialiteteve kokteje Halloween që janë të butë, krijimet karamele-si - por kjo merr tortë.
Pirja fillon si shumë kokteje të ëmbëlsuar me një krem të ëmbël irlandez, në këtë rast, Bailey me karamel dhe një vodka vanilje, megjithëse është shtesë e likerit të kungujve që tërheq vëmendjen. Është ai përbërës që e shndërroi këtë pije në një byrek me kungull në një xhami dhe rim e biskotave dhe garniturës së karamele janë një bonus që e kthen këtë në një trajtim të rritur me një shenjë fëmijërie.
Nuk rekomandohet të shtoni akull të thatë direkt në kokteje (përdorni atë si një favor të partisë për efektin e mjegullës së tij), sepse nëse dikush e prek atë aksidentalisht, mund të jetë shumë e dëmshme. Ka pasur një numër tregimesh në lajmet rreth 'unknowingly' pijanë ose gabimisht ingesting akull të thatë dhe djegie organet e tyre të brendshme. Bëni vendimin bazuar në mysafirët tuaj dhe nivelin e dehjes.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 ons Bailey's
- Krem irlandez me një aluzion karamel
- 3 ounces
- Absolut Vanilla Vodka
- 2 ounces
- shije liker kungull
- 2 Biskota Oreo (i grimcuar, per perden)
- 3 krimbat me ngjyrë (për garniturë)
Si ta Bëni
- Rim një xhami koktej i ftohtë me cookies grimcuar.
- Derdhni përbërësit e lëngshëm në një shaker kokteje të mbushur me akull.
- Shkundni mirë .
- Shtrëngoni në xhamin e përgatitur dhe shtoni akullin e thatë nëse dëshironi.
- Garnizoni me disa krimba të ngjyrosura.
Recetë mirësjellje: Renaissance Vinoy Resort & Golf Club
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 425 |
| Fat i shëndoshë | 22 g |
| Fat i ngopur | 10 g |
| Fat i pangopur | 8 g |
| kolesteroli | 32 mg |
| sodium | 271 mg |
| karbohidratet | 49 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 7 g |