Ka shumë mënyra për të marrë një martini që ka pamjen e përgjakshme dhe shumë prej tyre marrin emrin "martini gjakut" në ndonjë formë për Halloween .
Zakonisht, "gjaku" kontribuohet nga një lëng i errët, në rastin e gjakut, lëngu i acai bën mashtrim dhe në këtë Blood Martini është një kombinim i lëngut të rrushit dhe i shurupit të ferrë. Këto dy fruta janë të kombinuara me liker xhenxhefil - një tjetër preferuar për kokteje vjeshtë - dhe një vodka e madhe agrume nga Ketel One. Ndërsa pija mund të duket si një gotë gjaku, përzierja është mjaft e shijshme.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 ounces
- Ketel Një Citra Vodka
- 1 ons xhenxhefil liker
- 1 ons lëng rrushi të errët
- 1/2 onç shurupit ferrë
- Garniturë: manaferrat dhe manaferrat
Si ta Bëni
- Derdhni përbërësit në një shaker koktej të mbushur me akull.
- Shake fuqishëm dhe tendosje në një xhami koktej i ftohtë.
- Garnizoni me dy manaferra ose mjedra.
Recetë mirësjellje: Ketel Një Vodka
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 181 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 14 mg |
| karbohidratet | 20 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 1 g |