Qumështi i kokosit jep një shije të ëmbël për banane në këtë recetë të shpejtë dhe të lehtë. Ai bën një ëmbëlsirë të lehtë për dy ose lehtë mund të dyfishohet për të shërbyer katër vetë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 të mëdha
- banane
- 1 filxhan qumësht kokosit
- 2 lugë sheqer të grimcuar
- 1/4 lugë çaji kanellë terren
Si ta Bëni
- Hiqni banane dhe prerë në copa të vogla të kafshimit.
- Në një tigan të mesëm, të sjellë qumësht kokosit një vlim. Shtoni sheqerin dhe kanellën, duke nxitur të shpërndahen.
- Shtoni bananet. Sillni përsëri një çiban, pastaj hidhni poshtë nxehtësinë dhe zierni për 3 deri në 5 minuta, derisa bananet janë të butë, por jo të butë.
- Shërbyer nxehtë, kanellë shtesë spërkatje në krye nëse dëshironi.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 213 |
| Fat i shëndoshë | 14 g |
| Fat i ngopur | 13 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 10 mg |
| karbohidratet | 23 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 2 g |