Huckleberries janë aq të ngjashme me blueberries që ju mund të keni për të pyetur ku ata erdhën nga për të gjetur përgjigjen. Huckleberries perëndimore nuk rriten në grumbuj si boronica. Helmet e Lindjes rriten në grupe dhe janë pothuajse të padallueshme nga boronica.
Bëni këtë tortë me ose huckleberries ose boronica. Është një tortë e lehtë për t'u përgatitur, e pjekur në një tigan prej 8 inçësh. Sasi e pjekur tortë me sheqer pluhur shredded ose rreshkitje një vanilje thjeshtë lustër mbi tortë. Arra të copëtuara mund të shtohen edhe në tortë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota / 9 ounces miell me qëllim
- 2 lugë çaji sode buke
- 1 filxhan sheqer i grimcuar
- 1/2 lugë çaji kripë
- 1 vezë të madhe
- 1 lugë çaji ekstrakt i pastër vanilje
- 3/4 filxhan qumësht
- 5 lugë gjalpë të shkrirë
- 1 1/2 filxhana të freskëta (ose pjesërisht shkrirë, të ngrira ose boronica)
Si ta Bëni
- Nxehtësia e furrës në 350 F. Grease dhe miell një pan 11-nga-7-by-2-inch tortë.
- Në një tas përzierës, kombinoni miellin, sodën e pjekjes, sheqerin dhe kripën.
- Në një tas të mesëm, futni vezët me vanilën, qumështin dhe gjalpën e shkrirë.
- Llokoçis qumështin dhe përzierjen e vezëve në përbërësit e thatë vetëm derisa të laget.
- Flijoni huckleberries ose boronica në qëlloj.
- Piqni në furrën e nxehur për 25 deri në 30 minuta ose derisa të vini një dru të pastër kur futeni në qendër. Cool në pan në një raft.
- Pritini tortën e huckleberry në sheshe për të shërbyer. Bën rreth 9 (3x3 inç secila) servings e tortë huckleberry.
Shënim: Për të zëvendësuar miellin me të gjitha qëllimet për miellin e kekës - Për secilën filxhan të miellit të kekës, matni 1 filxhan miell gjithpërfshirës dhe hiqni 2 lugë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 254 |
| Fat i shëndoshë | 11 g |
| Fat i ngopur | 5 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 93 mg |
| sodium | 556 mg |
| karbohidratet | 35 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 6 g |