Satay është një pjatë tradicionale e shërbyer në të gjithë Azinë. Kjo është variant japonez i këtij salçi të veçantë. Përdoreni me pulë të pjekur në skarë, viça, shkopinj me mish derri ose me kebabë me perime të pjekur në skarë. Një shtesë e mirë për çdo vakt, gatuaj ose parti.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 lugë gjelle / 15 ml gjalpë
- 2 karafil hudher (grirë)
- 2 shallots (diced finely)
- 1 filxhan / 240 ml ujë (të ngrohtë)
- 2 lugë / 30 ml salcë soje
- 1/3 filxhan / 80 ml gjalpi i butë badiava
- 1 lugë çaji / 5 ml xhenxhefil (i integruar)
- 1 lugë çaji / 5 ml prevede djegës aziatike (përdorni më shumë nëse dëshironi)
- 1 kripë majë
- 1 majë piper
Si ta Bëni
1. Gjalpë të nxehtit në një salcë të mesme deri sa të shkrihet. Shto hudhër dhe shallots dhe kuzhinier mbi ngrohjes mesme deri tenderit, por jo browned. Hidh në ujë, salcë soje, gjalpë badiava, kripë, piper i zi dhe xhenxhefil. Sillni një çiban dhe shtoni sa më shumë prevede djegës sipas dëshirës. Llokoçis shpesh. Zvogëloni nxehtësinë në të ulët dhe zierni derisa të jetë e trashë, rreth 6-8 minuta. Hiqeni nga nxehtësia dhe lini të qëndrojë për 5 minuta.
2. Salcë shëndetshëm në temperaturën e dhomës së bashku me mish i pjekur në skarë ose kebabs perimesh.
Gjithashtu një shtesë e madhe për salads, përfundon, dhe burgers.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 53 |
| Fat i shëndoshë | 3 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 2 mg |
| sodium | 165 mg |
| karbohidratet | 4 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 2 g |