Ky pulë e pulave me crockpot është e lehtë për t'u bërë, me shirita të ngrira të gjirit të pulës, qepë, speca, domate dhe përbërës të tjerë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 paketë me shirita të ngrirë të gjoksit të pjekur në skarë, rreth 2 gota
- 1 qepë të mesme, copëtuar me gërshërë
- 1 piper zile jeshil, i copëtuar me mprehje
- 1 ose 2 speca jalapeno ose piper tjetër të gjelbër të nxehtë, të grirë (opsionale)
- 1 mund (15 ounces) domate diced me lëng
- 1 mund (15 ounces) tërë misri kernel, drenazhuar
- 1 mund (15 ounces) fasule pinto, drenazhuar dhe shpëlarë, opsionale
- 1/4 filxhan
- oriz i konvertuar
- 1 1/2 gota supë pule
- 1/2 lugë çaji qimnon
- 1/4 lugë çaji gjethe oregano
- dash
- cayenne piper , nëse dëshironi
- kripë dhe piper për shije
- 1 deri në 2 lugë miell misri, të përzier me një lugë gjelle ujë të ftohtë
Si ta Bëni
- Kombino të gjithë përbërësit, me përjashtim të përzierjes së misrit / ujit, në tenxhere të ngadalshëm ose në kavanozë.
- Cover dhe kuzhinier në të ulët për 6 1/2 deri në 8 orë, ose të lartë për 3 deri në 3 1/2 orë.
- Për të trashur, llokoçis në përzierjen e drithërave dhe të ujit në merak gjatë 10 apo 15 minutash të fundit.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 851 |
| Fat i shëndoshë | 20 g |
| Fat i ngopur | 5 g |
| Fat i pangopur | 7 g |
| kolesteroli | 105 mg |
| sodium | 837 mg |
| karbohidratet | 109 g |
| Fibër diete | 25 g |
| proteinë | 62 g |