Kjo supë flavorful, e bërë me kungull verdhë verdhë, mund të bëhet me kungull i njomë si. Përdorni një kallam të verdhë ose kallam të drejtë në këtë recetë, ose vetëm për ndonjë varietet tjetër kungull veror.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 £ verdhë verdhë kungull
- 2 lugë gjelle gjalpë
- 1 qepë të mesme, feta
- 1/4 limon, feta, fara hequr
- 1/4 miell filxhan
- 6 gota supë pule ose supë perimesh
- 1 lugë çaji kripë
- 1/4 lugë çaji piper i bardhë
- 3 deri në 4 grindje të arrëmyshkit të freskët ose një copë toke prej arrëmyshku
- 1 filxhan krem të rëndë
Si ta Bëni
- Lani dhe shkurtojeni kungullin e verës. Fetë, duke rezervuar 8 feta shumë të hollë për garniturë, nëse dëshironi.
- Në një tigan të madh, shkrihet gjalpë; ngadalë majdanoz qepë dhe limon derisa qepë është i tejdukshëm. Sasi e vogël me miell dhe kuzhinier ngadalë, nxitje, derisa mielli zhytet. Shto supë pule gradualisht, pastaj kungull me feta, kripë dhe piper. Ziej për 1 orë.
- Supë pure në blender ose procesor ushqimi . Shtoni kokrrizë.
- Vendoseni supë pure në kafe. Vërshoni në krem dhe kuzhinierini mbi nxehtësi të ulët deri në nxehtësi. Mos lejoni që supë të vlojë.
- Garnizoni supën me feta të rezervuara të kungujve ose djathë të parmezave të rruhet, nëse dëshironi. Ose, garniturë me një majdanoz të copëtuar pak, proshutë, ose chives.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 216 |
| Fat i shëndoshë | 16 g |
| Fat i ngopur | 9 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 41 mg |
| sodium | 725 mg |
| karbohidratet | 15 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 5 g |