Kjo është një fërkim i madh erëza për një brumin e brinjëve . Kombinimi i piperit dhe një aluzion i kanellës i jep një shije pothuajse të ëmbël por akullore.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 lugë (45 ml) kripë (deti ose kripë e trashë)
- 2 lugë piper (të freskët, të zezë)
- 2 lugë çaji (10 ml) pluhur qepë
- 1 ½ lugë çaji (7.5 ml) trumzë (tharë)
- 1 lugë çaji (5 ml) pluhur kanelle
- 1 lugë çaji (5 ml) pluhur hudhër
- 1/4 lugë çaji (15 ml) piper (e bardhë)
Si ta Bëni
1. Kombinoni të gjithë përbërësit në një tas të vogël. Aplikoni përzierje fshij në të gjithë brinjë kryeministër dhe kuzhinier sipas udhëzimeve.
2. Nëse bëni përpara kohe, ruani në një enë hermetike, në një vend të freskët, të errët. Ky rub do të qëndrojë i mirë deri në 6 muaj.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 15 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 5,234 mg |
| karbohidratet | 4 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 1 g |