Kjo është një vakt i shpejtë dhe i lehtë me pak yndyrë që mund të jetë në tavolinë në 30 minuta. Përdorni viçi të jashtëm të butë, dhe vetëm 8 ounces e tij, duke mbushur tigan me shumë perime për të bërë këtë pjatë të përzemërt darkë.
Gëzoni me disa oriz ose me vete si një vakt me një tas.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 tsp. vaj vaji
- 1 ngjit selino, feta
- 3/4 filxhan qepë të copëtuar imët
- 3/4 filxhan karrota me feta
- 3/4 filxhanë fasule të gjelbra, të shkurta
- 3/4 filxhan kërpudha
- 1 kunguj të njoma të vogla, të përgjysmuara gjatësi dhe feta
- 1 tsp. rigon
- 8 ounces viçi ekstra i varfër terren
- 1 15-ons mund të domate të copëtuara
- 1 tbsp. Salcë Worcestershire
Si ta Bëni
- Nxehtësia e vajit në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare.
- Selino, qepë, karrota, fasule , kërpudha dhe kungull i njomë për 2-3 minuta. Shto oregano.
- Mblidheni në mish dhe përgatituni derisa të mos jeni më rozë, rreth 5-7 minuta. Derdhni çdo yndyrë të tepërt.
- Shtoni domate të konservuara dhe salcë Worcestershire. Ziej për 20 minuta.
Kalorive për Shërbyer:
Kalorive 170
Kalorive nga Fat 38
Fat i përgjithshëm 4.3g (ul 1.6g)
Kolesteroli 35mg
Sodium 259
Karbohidrat 17,4g
Fiber 4.9g
Proteina 15.5g
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 242 |
| Fat i shëndoshë | 8 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 51 mg |
| sodium | 191 mg |
| karbohidratet | 22 g |
| Fibër diete | 7 g |
| proteinë | 22 g |