Makina automatike e bukës e merr shpagimin nga pjekja e bukës shtëpiake. Nëse ju pëlqen një copë në formë klasike ose një copë të rrumbullakët, mund ta përdorni makinën për të përzier dhe gatuani brumin dhe pastaj ta përfundoni atë në një tavë tradicionale ose në një fletë pjekje.
Kjo bukë e lehtë bukë bollgur bukë është salcë me një kombinim të mjaltit dhe melasë. Është një bukë e pabesueshme e thekur, dhe bën sanduiçe të mëdha. Ju do të doni këtë bukë të ëmbël lehtë me bllokim në mëngjes, dhe është veçanërisht mirë me fasule të pjekura.
Shiko gjithashtu
Recetë të bukura të vendit të bardhë nga makina juaj e bukës
Një barishte e mahnitshme dhe bukë parmeloi nga makina juaj e bukës
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan uji, valë
- 2 lugë gjelle gjalpë
- 1 1/2 lugë çaji kripë
- 3 lugë mjaltë
- 1 lugë çaji melasë të errët
- 1/2 filxhan tërshërë, të modës së vjetër
- 1 vezë të madhe, rrahur lehtë
- 3 gota miell bukë
- 2 lugë çaji maja, e spërkatur mbi miell
Si ta Bëni
- Vendos oats në një tas përzierjen. Hidhni 1 filxhan të ujit të vluar mbi tërshërë dhe vendosni mënjanë.
- Kur kënaqet freskët, por janë ende pak të ngrohtë (rreth 105 F deri në 110 F), transferoni ato në panin e makinës së bukës. Sigurohuni që ata nuk janë ende të nxehtë ose ata mund të vrasin maja.
- Shtoni përbërësit e mbetur sipas manualit të prodhuesit të makinës së bukës.
- Piqni në vendosjen e dritës.
- Bën një copë 1 1/2-pound.
Këshilla
Përdorni makinën për përzierje dhe gatuani dhe pastaj formoni në një copë të rrumbullakët ose në rrotulla të vogla.
Piqem në 350 F për rreth 35 deri në 45 minuta, ose derisa copa është ngjyrë kafe e artë dhe tingëllon i zbrazët kur prek lehtë me gisht.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 160 |
| Fat i shëndoshë | 7 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 121 mg |
| sodium | 659 mg |
| karbohidratet | 18 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 5 g |