Dëshironi fëmijët tuaj për të ngrënë veggies më shumë, por kanë një kohë të vështirë duke bërë kështu? Provo të grilësh këtë sanduiç të shijshëm të makaronave dhe djathit të pjekur në skarë dhe ta mbushësh me floret e shijshme dhe ushqyese të brokolit. Që nga ekuipazhi juaj do të jetë duke shijuar
Gjithashtu, kjo recetë kërkon makarona dhe djathë të mbetur, por mund të funksionojë krejtësisht nëse e bën atë në vend për aq kohë sa ju e lini të freskët dhe të trashësohet për pak. Unë rekomandoj që të ndjek këtë recetë nëse nuk keni disa tashmë në dorë.
Për të parë fotografi hap pas hapi për këtë recetë ose për të parë postin origjinal në ditarin tim të pjekur në skarë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 feta texas dolli (prerje e trashë)
- 2 deri në 3 oz çaj djathë
- 1/3 filxhan mac n djathë (e mbetur)
- 2 tbsp brokoli (gatuar dhe copëtuar)
- 2 lugë gjalpë (i kripur)
Si ta Bëni
1. Filloni duke marrë një copë toast të Teksasit dhe duke e mbuluar me gjysmën e djathit të çedrës. Pastaj merrni një lugë makaroni dhe vendoseni në mes të bukës. Butësisht përhapeni atë, por sigurohuni që të mbani makaronët dhe djathin afër qendrës së bukës - kështu që nuk do të përhapet gjatë gatimit. Shtojini brokolit në djathë mac dhe shtoni djathin e mbetur të çadrës në krye. Vendosni pjesë të tjera të bukës në majë dhe gjellë të dy anët e sanduiçit
2. Vendi sanduiç buttered në një tigan të mesme dhe të kthehet në ngrohje të mesme. Gatuaj për disa minuta në secilën anë deri sa të gjitha të artë dhe kafe dhe djathi është shkrirë plotësisht.
5. Hiq djathin e pjekur në skarë nga nxehtësia dhe le të ulen për disa minuta para se të shërbejnë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 609 |
| Fat i shëndoshë | 46 g |
| Fat i ngopur | 27 g |
| Fat i pangopur | 13 g |
| kolesteroli | 132 mg |
| sodium | 898 mg |
| karbohidratet | 20 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 30 g |