Pasi fëmijët të kenë një shije për këtë recetë të domosdoshme makaroni dhe djathi , ata kurrë nuk do të duan sendet nga një kuti përsëri. Pjesa e bukur për këtë recetë është se ju mund të ndryshoni djathrat që i përshtaten shijes tuaj. Përdorni të gjithë cheddar nëse kjo është ajo që ju pëlqen, ose përdorni djathrave të ndryshme artizanale për një kthesë të re. Më pëlqen të bëj një grumbull të madh dhe të vendosja e mbeturinave në dreka të shkollës së fëmijëve. Thjesht ngroheni në mikrovalë ose në sobë dhe vendosni në një termos.
Mos Miss: makarona dhe djathit Recipes
Çfarë do t'ju nevojitet
- 16 ounces bërryl makarona (gruri tërë është në rregull)
- 4 lugë gjelle gjalpë
- 4 lugë. miell gjithandej
- 2 gota qumësht të plotë
- Kripë dhe piper, për shije
- 1-1 / 2 gota djathë të copëtuar me çadër
- 1-1 / 2 gota copëtuar Monterey Jack ose djathë amerikan
Si ta Bëni
- Cook makarona sipas drejtimeve të paketës. Drain. Le menjane.
- Gjalpë të nxehtë në një tigan të madh mbi ngrohjes mesme të ulët. Shkundeni në miell. Cook, nxitje, për disa minuta, derisa miellit është zhytur.
- Qumështi i nxehtësisë në mikrovalë 1 minutë për të ngrohur. Mos e leni qumështin të valojë. Shto në tigan, duke nxitur vazhdimisht me një lëvizje për të siguruar që nuk ka ndonjë gunga. Sezoni me kripë dhe piper. Cook salcë mbi ngrohjes mesme deri thickened.
- Shtoni të gjitha, por 1/2 filxhan djathë çedër në salcë. Llokoçis derisa djathi është i shkrirë. Hiqni nga nxehtësia dhe hidhni makaronat në salcën e djathit. Shërbejë, në krye me djathë të rezervuar të copëtuar.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 399 |
| Fat i shëndoshë | 25 g |
| Fat i ngopur | 14 g |
| Fat i pangopur | 7 g |
| kolesteroli | 67 mg |
| sodium | 575 mg |
| karbohidratet | 28 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 17 g |