Pavarësisht nëse është data e natës, natës familjare apo komoditetit-ushqim-shkaku-unë-dëshiroj natën, kjo makarona me një kafe është receta e vetme që ju nevojitet. Ngarkuar me viçi terren dhe domate të grimcuar, kjo darkë e lehtë është e butë dhe e pasur, me vetëm një goditje pak vodka. Përfundoni me djathë të freskët të parmezës së integruar për një fund të mprehtë dhe të kripur.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 lugë vaj ulliri
- 1 qepë (copëtuar)
- 1 kile mish i dobët terren viçi
- 1 lugë çaji kripë
- 1 lugë çaji piper
- 1 28-ons mund të domate (grimcuar)
- 1/2 filxhan vodka
- 1/2 lugë çaji thekon e kuqe
- 1/2 filxhan krem të rëndë
- 4 gota penne gatuar (ose ndonjë makarona që ju pëlqen)
- Garniturë: djathë parmigiane
Si ta Bëni
- Nxehtësia e vajit në një tenxhere të madhe mbi nxehtësinë mesatare
- Shto qepë dhe saute deri gatuar përmes
- Shtoni viçin, kripën dhe piperin, duke gatuajtur derisa mishi të viçit të jetë ngjyrosur
- Shto domate të grimcuara, vodka, dhe thekon me djegës. Sillni nxehtësinë deri në të lartë dhe le të ziej, nxitje deri salcë zvogëlon me rreth gjysma.
- Shto krem dhe përzierje tërësisht
- Shto makarona dhe llokoçis si salcë thickens dhe mbulon të gjitha makarona. Top me djathë të freskët parmesan.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 990 |
| Fat i shëndoshë | 33 g |
| Fat i ngopur | 13 g |
| Fat i pangopur | 13 g |
| kolesteroli | 135 mg |
| sodium | 127 mg |
| karbohidratet | 105 g |
| Fibër diete | 7 g |
| proteinë | 51 g |