Ky recetë e shëndetshme e mëngjesit quinoa është kaq e lehtë për t'u bërë dhe me shumëllojshmëri; shtoni çfarëdo frutash sezonale që vdes, nga manaferrat në mollë!
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota vanilje soje, oriz, ose qumësht bajame , plus më shumë për të shërbyer
- 1 filxhan quinoa papjekur
- 1/4 t. kripë
- 2 T. sheqer ose sheqer diabetik
- 1 banane të mesme, copëtuar në copa
- 1/4 filxhan copëtuar kokosit
- 1/2 filxhan arra, fara dhe fruta të thata sipas zgjedhjes suaj
Si ta Bëni
- Në një salcë të mesme mbi ngrohjen mesatare të lartë kombinojnë qumështin pa qumësht, quinoa dhe kripën. Sillni përzierje në një çiban, pastaj zvogëloni nxehtësinë dhe lejoni që përzierja të ziej për 15 minuta, ose derisa shumica e lëngjeve të jetë zhytur. Hiq nga nxehtësia.
- Llokoçis në sheqer ose sheqer diabetik të lëngët, banane copëtuar, kokosit copëtuar, dhe arra dhe fara e zgjedhjes suaj. Shërbyer ngrohtë me soje shtesë, oriz, ose qumësht bajame, nëse dëshironi.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 178 |
| Fat i shëndoshë | 6 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 171 mg |
| karbohidratet | 31 g |
| Fibër diete | 5 g |
| proteinë | 5 g |