Martini mesnatë është një koktej interesant i thjeshtë, që, kur përdoren likeret e errëta, duket tamam si mesnatë. Provoni këtë me Van Gogh's Espresso ose Double Espresso Vodka ose Tre ullinj Triple Shot Espresso , edhe pse duhet të paralajmërohet se të gjithë ata kanë mjaft goditje kafeinë.
Ju mund të shtoni shurup kanellë si një përbërës opsional për recetë origjinale për dy arsye: për të dhënë atë pak diçka shtesë, dhe kanellë është një kompliment i madh për kafe. Shurup kanellë është shumë e lehtë për të bërë veten dhe është një shtesë e madhe për të rregulluar në të dy bar dhe kuzhinë, sepse është një nga ato përbërës që mund të përdoren për të rritur recetave të ndryshme, edhe nëse kjo është vetëm filxhan kafeje në mëngjes. Nëse preferoni, përdorni një shurup tjetër me salcë për të përshtatur martinën në shijen tuaj.
Martinët e mesnatës gjithashtu shërbejnë shpesh si një revole - thjesht shkundni, shtypni në një gotë të shtënë dhe shkoni për të.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 ounces
- vodka (ose
- vodka e kafesë )
- 1/2 ons
- liker kafeje
- Opsionale: 1/4 ons shurup kanellë
- Dekoroj: kthesë limoni
Si ta Bëni
- Derdhni përbërësit në një shaker kokteje të mbushur me akull.
- Llokoçis me një lugë bar.
- Shtrëngoni në një xhami koktej të ftohur.
- Dekoroj me një kthesë limoni.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 116 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 1 mg |
| karbohidratet | 6 g |
| Fibër diete | 4 g |
| proteinë | 0 g |