Ju nuk duhet të gërmoni shumë thellë për të gjetur arsye të mëdha përse duhet të hani sallatë selino. Selino është shumë kalori. Ajo ka një shumë të Vitamina C e cila është e madhe për sistemin imun, është i njohur për të ulur kolesterolin, dhe për të parandaluar sëmundjet e zemrës, strokes dhe kancerin. Nëse keni nevojë për ndonjë arsye më të mirë, kjo sallatë ka shije të shijshme gjithashtu! Unë kam gjetur gjithashtu se ajo ka shije të madhe me Ranch salcë Raw gjetur në këtë recetë sallatë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 gota selino feta
- 1/2 filxhan rrush të thatë (ose currants ose Kastrati)
- 1/4 filxhan majdanoz copëtuar
- 1/2 filxhan arra copëtuar
- 2 lugë gjelle vaj ulliri të ftohtë
- 1/2 limon (juiced)
- 1/4 lugë çaji kripë deti (ose për shije)
- Piper piper i zi terhiqet per shije
Si ta Bëni
- Hedheni selino, rrush ose fruta të tjera të thata, majdanoz dhe arra.
- Shtoni vaj ulliri, lëng limoni, dhe kripë dhe hedh përsëri.
- Shërbyer me sasinë e dëshiruar të piper të zi.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 371 |
| Fat i shëndoshë | 34 g |
| Fat i ngopur | 4 g |
| Fat i pangopur | 13 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 463 mg |
| karbohidratet | 16 g |
| Fibër diete | 7 g |
| proteinë | 7 g |