Hidhni së bashku këtë sallatë vegan Waldorf për një vakt të shëndetshëm. Me datat e ëmbla dhe mollat e grirë dhe me kashtë, kjo është një sallatë shumë e mbushur me ushqime të papërpunuara të përshtatshme për një pjatë kryesore.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan lakër të copëtuar
- 1 karotë, i integruar
- 1 brumë selino, diced
- 1/2 mollë, diced vogël
- 1 / 3-1 / 2 filxhan
- salcë perëndeshë e papërpunuar
- 4 datat, të copëtuara të vogla
- 1/4 kupë filxhan të papërpunuar (opsionale)
Si ta Bëni
- Hidhini së bashku copëtimin e lakrës, karotës, selino, mollës dhe perëndeshës së pjekur në një tas të mesëm.
- Chill në frigorifer për të paktën një orë para se të shërbejnë, për të lejuar flavors të shoqërohem. Kjo gjithashtu do të zbusë karrota dhe lakër për një cilësi më të mirë.
- Hidhni përpara se të shërbeni për të përzier mirë, dhe të shtoni datat dhe cashews opsionale pak para se të shërbeni.
- Shërben një si një ushqim të ushqimit të papërpunuar ushqim ose dy si një sallatë të vogël anë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 787 |
| Fat i shëndoshë | 8 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 136 mg |
| karbohidratet | 150 g |
| Fibër diete | 19 g |
| proteinë | 8 g |