Shumë receta të ushqimit të papërpunuar bëjnë thirrje për qumësht shqeme ose një tjetër "qumësht arre" siç është qumështi i bajameve të papërpunuara . Qumështi i shqirë shqeme është po ashtu i shijshëm si një zëvendësues i qumështit vegan me një drithëra mëngjesore ose të përzier me pak kanellë dhe arrëmyshk. Nëse dëshironi të provoni qumështin shqeme si një zëvendësues i qumështit jo-qumështor, këtu është se si të bëni një qumësht të papërpunuar shqeme, të përshtatshëm për veganet dhe gjithashtu ato në një dietë të ushqimit të papërpunuar .
Nga të gjitha milks arrë, qumësht shqeme është larg nga të preferuarit tim. Është vërtet absolutisht e shijshme.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/2 filxhan perime (të papërpunuara)
- 2 gota ujë (plus më shumë për t'u njomur)
- Opsionale: dash
- nektar agave (ose sheqer diabetik të tjera të papërpunuara si shurup panje ose mjaltë)
Si ta Bëni
Mbuloni koprat e papërpunuara me ujë dhe lëreni të thithni për të paktën një orë (më shumë është më mirë, nëse mund të prisni pak më shumë!). Drain dhe pije.
Vendosni kashtë me ujë dhe dy gota ujë në një blender ose procesor të ushqimit dhe përpunoni derisa të qetë, të paktën një minutë të plotë. Shto një dash të ëmbëlsuesit të para, të tillë si nektari agave , për shije.
Ju mund të përdorni më shumë ose më pak ujë për të ndryshuar trashësinë e qumështit tuaj të papërpunuar shqeme, në varësi të preferencave tuaja personale, por në përgjithësi, ju doni një raport 1: 4 të cashews në ujë.
Ju gjithashtu mund të zgjidhni të shtrydhni qumështin tuaj të papërpunuar shqeme, në varësi të preferencave personale.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 70 |
| Fat i shëndoshë | 6 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 58 mg |
| karbohidratet | 4 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 2 g |