Lavanda është një barishte e bukur dhe e gjithanshme dhe është e mahnitshme kur çiftëzohet me një xhens të balancuar, plotësisht aromatik, si Bombay Sapphire. Ishte frymëzimi i atyre dy përbërësve që çuan në krijimin e këtij varianti të thjeshtë të martinit .
Të gjithë përbërësit themelorë të martinit janë aty, por ato janë zgjeruar më tej me një aromë freskuese të verës dhe një ëmbëlsi të vogël nëpërmjet shurupit të livandës në shtëpi, i cili do të bëhet një lëndë në shiritin tuaj sapo ta provoni.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 ounces Bombay Sapphire Gin
- 1/2 ons
- vermut të thatë
- 1/2 ons
- shurup thjeshtë livando
- 2 dashes
- bitters portokalli
- Rrumbullakët e
- livando për garniturë
Si ta Bëni
- Derdhni përbërësit në një shaker kokteje të mbushur me akull.
- Shkundni mirë .
- Shtrëngoni në një xhami koktej të ftohur mirë.
- Dekoroj me një raven të livando.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 239 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 10 mg |
| karbohidratet | 21 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 2 g |